Tarımda Drone Kullanımı İle Kimyasal Kirliliğin Önüne Geçilmesi

0
Share

Gelişen teknolojinin ilerlemesi pek çok sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de ön plana çıkmaktadır. Akıllı tarım alanında drone teknolojisinin kullanımı sayesinde karşılaşılan pek çok problemin ortadan kalktığını gözlemleyebiliriz. Akıllı tarım uygulamaları çiftçilerin üretim aşamasında karşılaştıkları pek çok soruna çözüm getirmektedir. Bu sebeple akıllı tarım uygulamaları da problemsiz bir şekilde gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Akıllı tarımda kullanılan teknolojiler denildiğinde akla gelenlerin başında drone teknolojisi de yer almaktadır. Tarım sektöründe bu teknolojinin kullanımı son derece önemli avantajlar sunabilmektedir. Sektöre sunduğu avantajlar arasında iş gücü ihtiyacının azalması, zamandan yana ciddi tasarruf sağlaması, büyük ve geniş tarım arazilerinde havadan kontrol sayesinde rahatlıkla aynı zamanda da anlık olarak kontrol edilebilmesi söz konusudur. Tüm bu avantajlar arasında en önemli olanı ise çevre kirliliğin önüne geçilmesidir.

Tarım alanlarında birçok hastalık ve zararlı etkenlerden kaynaklı düzenli olarak bitki koruma ürünleri uygulaması yapılması gerekmektedir. Bitkilerin ya da ağaçların çeşitli etkenlerden kaynaklı verim ve kalite kaybına uğramaması için pestisit uygulaması zorunlu olarak yapılmaktadır. Ancak kilometrelerce uzayan geniş tarım alanlarının geleneksel yöntemler ile pestisit uygulamaları ciddi bir iş gücü ve zaman gerektirmektedir. Akıllı tarım söz konusu olduğunda bu durum daha da önemli bir hal almaktadır.  

Drone teknolojisi kullanıldığı takdirde, sadece hastalıklı olan alana uygun  dozaj ile uygulama yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bu durum ekolojik denge bakımından bilinenin aksine daha da fazla önem taşımaktadır. İhtiyaçtan fazla oranda pestisit kullanımını gerektirmiyor olması ve aynı zamanda arazide her bölge yerine sadece ihtiyaç duyulan alana uygulama yapılması büyük bir oranda gereksiz tarım ilacı kullanımını ortadan kaldırmaktadır. Tarımda kimyasal madde kullanımını minimum miktara indirmeyi sağlıyor da diyebiliriz.

Tarımda drone kullanan çiftçiler gözle yaptıkları kontrollerde tespit edemedikleri problemleri drone ile yapılan gözlemlerde fark edebilmektedir. Özellikle performansı yüksek model bir drone modelinin tercih edilmesi durumunda kilometrelerce alanın kontrol edilmesi mümkün olmaktadır. Tarımda kullanılan pestisit uygulama yöntemleri ile bu teknolojinin sağladığı faydaları net olarak görmek mümkündür.

Ekolojik kirliliğin önüne geçilmesinde önemli avantajları ile karşımıza çıkan drone teknolojisi tarımda verim ve kalitenin artmasında da önemli bir role sahiptir. Bu sistemler püskürtme sistemi ile kullanılan pestisitlerin verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. İhtiyaç duyulan miktarda uygulama yapması ile aşırı oranda pestisit kullanımının önüne kolaylıkla geçebilmektedir. Hem insan sağlığı hem de çevre kirliliği açısından fayda sağlamaktadır.

Tarımsal drone teknolojisi ile yapılan uygulamaların izlenebilir olması çok büyük avantaj sağlamaktadır. Çiftçiler yapılan uygulamayı rahatlıkla kontrol edebilmektedir. Bilgilerin gerçek zamanlı olması sayesinde kontrollerinin dinamik bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak bakıldığında tarımda drone kullanımı kimyasal kirliliğin önüne geçilmesi adına büyük öneme sahiptir.

Bir başka yazımızda görüşmek üzere.

-HELİMORE HAVACILIK

Related Posts
Bir yanıt yazın