Tarımda Dron Kullanımın Geleceği

0
Share

Son yıllarda gelişen teknoloji ile dronların popülerliğinin artması ve tarımda kullanım alanlarının çeşitlenmesi fazlalaşması, tarım dışında farklı alanlardan iş kollarının da ilgisini çekmektedir. Tarımsal uygulamalar hakkında bazı teknik ve teorik bilgilerin yeterli düzeyde olmaması, dronun tarımda kullanımı ile ilgili bazı yanlış bilgilerin ortaya çıkmasına ya da verimli olmayan kullanımların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebepten dolayı dron kullanımı ile etkin tarımsal faaliyetlerin yapılabilmesi için tarımsal teknik alt yapı hakkında da bilgi ve donanıma sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca dronun geliştirilmesi, özelleştirilmesi ve saha uygulamalarının yapılması konusunda yerli olarak teknoloji üretme, geliştirme ve teknik hizmeti sağlama düzeyimiz henüz istenen yeterli seviyeye ulaşamamaktadır. Ancak bu alanda ulusal ve uluslararası satış pazarında yüksek satış potansiyeli bulunmaktadır. Bu amaçla özellikle genç girişimciler ve araştırmacıların AR-GE projeleri ve markalaşma yatırımları teşvik edilerek desteklenmelidir. Günümüzde artan teknik imkanlar doğrultusunda ve dron tasarımı için gerekli donanımsal çeşitlilik ile bu donanımlara olan kolay erişim dronların daha da gelişmesini ve popülaritesinin sürmesini sağlamaktadır. Ayrıca dronlara olan ilginin, talebin ve özelleştirilmiş isterlerin artması piyasaya yeni marka ve modellerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Böylece tarımsal alanda yeni bir pazar fırsatı ve altyapısı oluşmaktadır.

Çok yakın bir gelecekte 5G teknolojisinin etkin olmasıyla tüm kırsal alanlar dâhil her yerde internete erişim sağlanacaktır. Diğer bir taraftan otonom ve akıllı özelliklere sahip dronlar, robotlar ve akıllı makineler konusunda da önemli adımlar atılmaktadır. Dronlar, robotlar ve diğer akıllı makineler birbirleriyle eş zamanlı iletişim sağlayabilecek ve görevlerini koordinasyon, iş birliği veya dayanışma çerçevesinde birlikte gerçekleştirebileceklerdir. Bu sayede eş zamanlı kordinasyon ile dronlar, robotlar ve akıllı makineler birbirlerinin nerede olduğunu ve ne işi yaptıklarını bilerek ekip halinde çalışmaları mümkün olacaktır.

Görüntü işleme, makine öğrenmesi, derin öğrenme ve yapay zekâ tekniklerinde sağlanan artan iş çözüm kapasiteleri tarımda gelişmiş ve gelişmekte olan uzman sistemlerin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Uzman ekipmanlar ve sistemler sayesinde çeşitli tarımsal faaliyetler insan etkisi olmaksızın otomatik olarak yapılabilecektir. Bütün bu gelişmelerin sonucunda gelecekte örneğin bitki hastalıklarının tespiti tarlada veya bahçede otonom olarak dolaşacak dronlar ve robotlardan elde edilen görüntülerin gerçek zamanlı değerlendirilmesiyle yapılacak ve ardından uzman sistem akıllı makineler veya ilaçlama dronları ya da robotları belirlenen sahalara ilaçlama için gönderecektir. Bu öngörüler hayal olmaktan uzaklaşmış ve bazı uygulamalar kısmen gerçekleşmiştir.

Bir başka yazımızda görüşmek üzere.

-HELİMORE HAVACILIK

Related Posts
Bir yanıt yazın