NEDEN ZİHA İLE İLAÇLAMA YAPMALIYIZ?

0
Share

Her geçen gün kullanımı yaygınlaşan tarımda dron kullanımı, ekolojik ve ekonomik yönüyle pek çok avantaja sahiptir.

Tarımda çiftçinin iş yükünü hafifletmeye aday olan ZİHA’lar geleneksel yöntemlerin aksine verimli, modern, sürdürülebilir ve teknolojik olarak gelişme göstermesiyle karşımıza çıkmaktadır.

Tarım sektörünün büyük sorunlarından olan ilaçlama yönetimini dron ile bitkinin ihtiyacı olan miktar ile bitkiye sunarak insan sağlığını ve çevreyi korumakta, çiftçilerin bilinçlenmesi sağlamakta ve en önemlisi israfın önüne geçmektedir. Hassas püskürtme sistemleri, otonom sürüş gibi özelliklere sahip olan bitki koruma sürecinin sağlıklı sağlanmasını hedefleyen ZİHA, insan faktörüne bağlı hataların ve verimsizliğin önüne geçilmesi için gelişen teknoloji ve sunduğu imkanlar ile önemini korumaktadır. Günümüzde halen kullanılan tarım aletleri ve makinaları ile ilaçlamanın dezavantajları bulunmaktadır. Çiftçi için zahmetli olan yöntemlerin yanı sıra kullanılan yöntemler ile ilaçlama yapılan ürüne etkisi ürünle ilaç arasındaki temas azaldığı için verim kayıplarına sebep olmaktadır.

ZİHA ile yapılan tarımsal ilaçlamalarda ise daha çok ürüne ulaşılıyor ve havadan ilaçlama sistemi kullanıldığı için ürün ezilmelerinin, verim kayıplarının, fazla ilaç kullanımının, aşırı su kullanımının, önüne geçilmesi sağlanıyor. İşçi maliyetlerinin azalması, işgücü kullanımının azalması ile masrafların minimuma inmesi ve üretimden elde edilen kazancın artırılması hedefleniyor.

Tarımın birçok alanında tercih edilen ZİHA‘lar ile bitki korumada en çok tercih edilen ürünler: arpa, çeltik, pamuk, ayçiçeği, soya, buğday, üzüm, mısır, fındık ve mevsim meyveleri olarak her geçen gün çeşitliliğini artırmaktadır.

ZİHA’ lar sahip oldukları GPS teknoloji sayesinde büyük alanlarda arazi takibi, uygulamanın homojenliği, ulaşılması güç alanlara ulaşımın kolaylığı gibi birçok avantajı ile dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de ilgi odağı haline gelmekte dron kullanımı günden güne gelişmektedir.

Bir başka yazımıza görüşmek üzere.

-HELİMORE HAVACILIK

Related Posts
Bir yanıt yazın