Drone Ehliyet Türleri ve Kullanım Alanları

0
Share

İnsansız Hava Aracı Nedir?

İnsansız hava araçları (İHA) olarak bilinen dronelar, boyutları, ağırlıkları, donanımları ve bu doğrultuda da kullanım alanları çeşitlilik gösterebilen hava araçlarıdır. Genel olarak tanımlamak gerekirse, dronelar yüksek maliyet gerektiren arazi uçuşlarında, can ve mal kaybı riskinin olduğu koşullarda, ticari amaçlarla pek çok sektörde ve kurumda ve elbette hobi amaçlı aktivitelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnsansız Hava Aracı (İHA) Ehliyeti Nedir?

İnsansız hava aracı olarak anılan droneların yaygınlaşması ile birlikte farklı yaş gruplarından birçok insan dronelara ilgi göstermeye ve drone sahibi olmaya başlamıştır. Bu yaygın kullanımdan dolayı droneların yol açabileceği tehlike, zaiyat veya olası olumsuz durumların ortadan kaldırılması amacıyla geçtiğimiz yıllarda drone kullanımına bazı düzenlemeler ve sınırlamalar getirilmiştir. Bu düzenlemelerden en önemlisinin drone kullanmaya başlamadan önce sahip olunması gereken drone ehliyeti olmuştur.

Drone ehliyeti farklı ağırlık ve boyutlardaki dronelara göre değişiklik göstermektedir. Ehliyet türleri ise; İHA-0, İHA-1, İHA-2 ve İHA-3 şeklindedir.

İnsansız Hava Aracı Ehliyet Türleri

İHA-0 : İHA 0 drone ehliyeti, 500 gram dahil en fazla 4 kg ağırlıktaki drone türlerini kullanmanıza izin veren drone ehliyeti türüdür.

İHA-1 : İHA 1 drone ehliyeti, 500 gram dahil en fazla 25 kg ağırlıktaki drone türlerini kullanmanıza izin veren drone ehliyeti türüdür.

İHA-0 ve İHA-1 eğitimleri sonrasında İHA-2 ve İHA-3 eğitimleri gelmektedir. Bu tür 2 ve 3 sınıfında bulunan drone ehliyeti eğitimleri yaklaşık  2 hafta sürmektedir. Maliyeti ise 15000 lirayı ve bazen daha üst limitlerini bulmaktadır.

İHA-2 : Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) ile 150 kg arasında ticari amaçlı insansız hava aracı  (İHA-2) kullanacak pilotların, ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin düzenlemelerine uygun biçimde, havacılık emniyeti bilinciyle eğitim almalarını ve sertifikalandırılmalarını sağlamaktır.

Neden İHA Ehliyeti Almalıyım?

Azami kalkış ağırlığı 500 gramdan daha az olan bir insansız hava aracı ile uçuş yapacaksanız herhangi bir ehliyete ihtiyacınız yoktur. Bu ağırlıkta olan insansız hava aracınızı herhangi bir ehliyete ihtiyaç duyulmaksızın sadece yeşil bölgelerde ve kapalı alanlarda kullanabilirsiniz. Ancak kullanacağınız insansız hava aracı 500 gramın üzerinde bir ağırlığa sahipse ya da insansız hava aracınızı ticari amaçlarla kullanmak istiyorsanız hava aracınızın ağırlığına uygun olan İHA ehliyetiniz almanız gerekmektedir. Bu tip ticari İHA ehliyetleri için süresi ehliyetin türüne göre değişmekle birlikte eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitiminizi SHGM’nin yetkilendirdiği eğitim kuruluşlarından ve Helimore Havacılık’tan alabilirsiniz.

İHA Ehliyeti Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İHA-0 sınıfı pilotlar en az 12 yaşında ve İHA-1 sınıfı pilotlar en az 15 yaşında olmalıdır.

Bir insansız hava aracı ehliyeti almal için gerekli belgeler:

•             Nüfus cüzdanı fotokopisi

•             3 adet fotoğraf

•             Adli Sicil belgesi

•             İkametgâh belgesi

•             “B Sınıfı Sürücü Olabilir” ibareli sağlık raporu (Aile hekimlerinden)

•             18 yaşından küçükler için ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair kanuni mümessillerince noterde tasdiklenmiş taahhütname gerekmektedir.

Belgelerini tedarik eden kişiler başvurularını rahatlıkla yapabilirler.

Tüm bu ehliyet türlerini ve gerekli bilgileri aşağıda yer alan tablomuz aracılığıyla inceleyebilirsiniz.

Hangi drone ehliyetini alacağınıza karar veremiyorsanız firmamızla iletişim kurabilir, danışmanlarımız aracılığıyla size en uygun ehliyeti seçebilirsiniz.

-Helimore Havacılık

Related Posts
Bir yanıt yazın