Helimore Zirai İnsansız Hava Aracı İçin Düğmeye Basıldı

0
Share

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği son sınıf öğrencisi Başak Demir ve 6 arkadaşının Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) projesi, Türkiye’de tarımcılığı gelecekle buluşturacak.

Gençlerin Samsun Teknopark Ön Kuluçka Girişimcisi olarak hazırladıkları “Helimore Zirai İnsansız Hava Aracı Projesi”, TÜBİTAK Marmara Teknokent yürütücülüğü ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Bilişim Vadisi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi iş birliğinde, 5-23 Ekim’de gerçekleştirilen “İnovasyonda Kadın” temalı 5. Girişimcilik Kampı’nda ikincilik elde etti.

Projelerinin hayata geçmesiyle tarım ve çevre ilaçlaması yapmayı amaçladıklarını belirten Başak Demir, projenin yazılım, donanım ve tasarımının tamamen kendilerine ait olduğunun altını çizdi.

Bilgisayar, yazılım, malzeme ve elektrik-elektronik mühendisi öğrenci arkadaşlarıyla bir ekip çalışması yürüttüklerini kaydeden Demir, şunları ifade etti:

“Projemiz üç aşamadan oluşuyor. Mini ZİHA, sadece bir litre faydalı yük kapasitesine sahip ve bunun ön prototip çalışmasını yürütüyoruz. Ardından ikinci prototipimiz ZİHA 1’i geliştireceğiz. Bunun da 10 litre faydalı yükü olacak. Bunlarda başarı sağlarsak ZİHA 2’yi yapacağız. Bunun da 50 litre faydalı yükü olacak. Kalkış ağırlığı 100 kilogram olacak ve 45 dakikada yaklaşık 100 dönümlük alanın ilaçlanmasını öngörüyoruz. Bu yük ile tarım arazilerinin ilaçlamasını sağlayacağız. Tamamen yapay zekâ ile çalışacak.”

5. Girişimcilik Kampı’nda ikincilik elde etmenin kendilerine motivasyon kazandırdığını belirten Demir, yüzde yüz yerli yazılım ve donanımla çalışmalarını sürdürerek projelerini hayata geçirebilmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Projeyi iki yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini söyleyen Demir, şunları ifade etti:

“‘Drone’ teknolojisi, geleceğin teknolojisi. Bununla ilgili ülkemizde güzel işler yapılmakta. Biz de buna destek vermek için çalışma içine girdik. İki yılı aşkın süredir proje üzerinde çalışıyoruz. Helimore insansız hava aracını birçok alanda kullanılabilecek şekilde tasarladık. Birincisi, tarımda ilaçlama dedik. İkincisi, kameralar kullanarak verimli yerlerin taramasını analiz etmek, şehirlerin ve çevrenin ilaçlanmasına katkı sağlamak. Helimore prototip bittiğinde özel yazılımı sayesinde sadece koordinat bilgisi girilecek. Gidip tarlanızdaki herhangi bir noktaya işaretleme yapıp otonom şekilde ilaçlamasını kendisi yaparak tekrar bulunduğu yere dönecek.”

Kaynak: https://www.humatr.com/2020/12/helimore-zirai-insansiz-hava-araci-icin-dugmeye-basildi/

Related Posts
Bir yanıt yazın